GENCO GÜLAN

Genco Gülan resim, heykel, çizim, yeni medya ve performans gibi kavramsal çağdaş sanat yapıtlarının tümünü ‘fikir sanatı’ olarak tarif eden bir sanatçı ve teorisyendir. 1969 yılında İstanbul’da doğdu.

 

İlk ödülünü 1993’te BP’den alan Gülan, 2000 yılında New School bursu, 2005 EMAF ödülünü alan ekipte yer aldı, 2011 Sovereign Avrupa Sanat ödülüne finalist seçildi ve 2015 Ege Art ödüllerine layık görüldü. Yapıtları Centre Pompidou, ZKM, Pera, MAM Rio de Janeiro ve La Triennale Milano gibi önemli müzelerde sergilendi.

 

Gülan Steirishes Herbst, Ars Electronica, Mediaterra, prog-me, Accente, Balkan Art, Gezici Tahran ve Bonn Bienali gibi festivallere katılmıştır. Performansları ve katıldığı projeler İKSV Tiyatro, Xchange PAP Tel Aviv, Wunderbar New Castle, Fringe New York, Mov- ing Silence Atina ve Accente Duisbug gibi önemli festivallerde sergilenmiştir.

 

Sanatçı Yale, SVA, Bilgi, New York Institute of Technology, Incheon ve Köln Üniversitelerinde konferanslar vermiştir.

 

Yapıtları Rhizome.org at the New Museum, İstanbul Modern, Museum Oswald, Davis Museum, El- giz, Baksı, Selanik Devlet Çağdaş Sanat Müzesi ve Imago Mundi Luciano Benetton daimi koleksiyonlarına girmiştir.

 

Eserleri City University, U.C. Santa Barbara ve Teksas Rice Üniversitelerinde derslerde okutulmuştur. Sanatçı Pınar, Turgut Pura, Odea Bank ve Batı Anadolu sanat yarışmaları jürilerinde görev yapmıştır.

 

Istanbulmuseum.org ve Web Bienali’nin kurucusu olan Genco Gülan, Balkan Bienali’nin danışma kurulunda, ISEA Singapur Uluslararası program komitesinde yer almıştır. Sanatçı Mimar Sinan ve Boğaziçi Üniversite’lerinde ders vermiştir. Halen İstanbul ve İzmir’de yaşamakta ve çalışmaktadır.