Processing 10.jpeg

PROCESSING

OGUZ BUYUKBERBER

Kişisel Sergisi

istanbulmuseum.org

işbirliği ile

Oğuz Büyükberber dünya çapında bilinen bir çağdaş müzisyen ve kompozitördür. Basklarnet çalma ve modern müzik konusunda bir uzmandır. Ayrıca, yaşamı boyunca görsel sanatlar konusunda çalışmıştır. Türkiye’nin en saygın sanat okulu, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunudur. Mimar Sinan’da güçlü bir sanat temeli oluşturduktan sonra Amsterdam’a taşınmış vr Amsterdam Konservatuarında basklarnet eğitimi alarak bu alanda bir profesyonel olmuştur.

 

Üstün bir sanatçıdır, müziği ve eserlerinin çok özel ve özgün bir tonu vardır. Özel göz durumuna rağmen, belki de özel göz durumu nedeniyle resim yapma, dışavurumlar ve kompozisyonlar yaratma konusunda tutkuludur. Resimleri, birçok Büyük Ustanın en iyi eserlerinin bir kısmını yaratırken bir çeşit görme kusuruna sahip olmalarının bir tesadüf olmadığı görüşünü akla getirmektedir.       

 

Örneğin El Greco’nun dünyayı dikey olarak uzatan bir göz bozukluğu olan ileri derecede astigmatı vardı. Leonardo Da Vinci’nin aralıklı ekzotropya denilen ve bir veya her iki gözün dışarı doğru hareket etmesine neden olan bir tür göz rahatsızlığı olduğuna inanılırdı. Rembrandt Van Rijn kendi portrelerinin birçoğunda gözlerini dışa dönük şekilde resmetmiştir ki bunun nedeni de stereo körlük olarak bilinen derinlik algısının olmaması olabilir. Edgar Degas ömrünün neredeyse yarısını bir retina rahatsızlığı, muhtemelen makula dejenerasyonu ile yaşadı. Monet’e 1912 yılında her iki gözüne de nükleer katarakt teşhisi konmuştu. Ve Pablo Picasso… Onda da  birçok ressamda olduğu gibi gözlerin aynı noktaya bakamadığı strabismus (şaşılık) vardı ve derinliği algılayamamasına rağmen muhteşem tablolar yaratmıştı.

 

Ressam ve İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin kurucusu olan Genco Gülan beni Oğuz Büyükberber ile tanıştırdı. Sanatçıyla ve eserleri ile buluşmak büyük bir zevkti. Sanatçının müzikteki ustalığının güçlü duygular yaratarak görsellerine yansıması nadir gözlemlenebilecek bir deneyim. Eserlerini gördüğüm an ilk aklıma gelen ressam Wassily Kandinsky oldu. Çok heyecanlandım ve etkilendim. Dışarıdan bakınca durağan bir görüntü gibi görünebilir ancak daha uzun süre algılandığında, notalar öne çıkıyor, bir yol bulup duygular kompozisyonu yaratarak ruhuma dokunan görsellerin orkestrasyonunun neden olduğu notalar. Dijital tablolarında renklerin, çizgilerin ve formların senteziyle hepsi birleşiyor. 

 

"Processing", sanatçının soyut dışavurumcu dijital tablolarını içeren ilk online sergisidir. Bu sergide sanatçının özgün ve derin görüntülere kendisinin bestelediği ve izleyenlere görsel deneyim sunan canlı elektronik müziğin eşlik ettiği video eserleri de mevcuttur.  

 

Oğuz Büyükberber ile bir röportaj yapmak ve kendi sözleriyle daha fazla tanımak istedim. Böylece, yaratıcı süreci, kariyeri ve bir sanatçı olarak kişisel deneyimleri gibi çeşitli konularda konuşma fırsatı bulduk.  

 

Şimdi size sergiyi ziyaret etmeye ve Oğuz Büyükberber’le yaptığımız röportajımızı okumaya davet ediyorum ve bu bölümün görüşmemiz boyunca beni büyülediği ve ilham verici olduğu gibi sizin için de büyüleyici ve ilham verici olmasını umuyorum.