TANRIÇANIN GÜNLÜĞÜ

SUZAN BATU

"İşlerimde, kadın işi olarak adlandırılıp, önemsenmediği için bir kenara atılmış, fakat yapması sabır, yetenek, sevgi gerektiren ve hayatımıza renk ve güzellik katan işleme, örgü, dikiş gibi el sanatlarını konu alıyorum. Bu önemsenmeyen uğraşlar üzerine odaklanıp, dokularından esinleniyorum ve süsleme sanatının sınırlarını zorlayarak soyut işler üretiyorum.

İğne, iplik yerine akrilik ve tuval kullanıyorum. Amacım kadın uğraşlarına destek vermek, kadın olarak yaşamanın zorluklarına dikkat çekmek, ve kadınların emeklerinin önyargı sonucu nasıl yok sayıldığını göstermek.

Tuval üzerine yaptığım yukarıdaki işlerin yanısıra kağıt üzerine “ebru” işlerim de sergilenmekte. Burada bu tekniği kullanmamın sebeplerinden biri, ebrunun geleneksel bir yöntem olması, erkekler tarafından yapılması sakıncalı görülmese bile yine de zenaat olarak bir kenara atılmış olması. Klasik ebrudan oldukça farklı bir yöntemle bir fon elde ettikten sonra üzerini akrilik boya ile “işleyerek” bitiriyorum.  Bu işleri de yine genelde kadınlara kalmış bir uğraş olan “çamaşır” gibi, mandallarla iplere asıyorum.

BE CONTEMPORARY’deki kişisel sergimin ismi Tanrıçanın Günlüğü. Resimlerimi Tanrıçanın yaşamından bölümler olarak görüyorum ve sizlere Tanrıçanın hayatından günlüğüne işlenmiş sayfalar sunuyorum. Tanrıça’nın gerek gittiği yerlerin, gerek hissettiklerinin, gerek takıp bir kenara attığı takıların izleri….."

Suzan Batu